Patici Anne | Blog

Nankör bu ev işi çok nankör

Yap yap ertesi gün aynı...

12. yardımcının da gitmesiyle aşağı yukarı 1 haftadır üstün başarı sergilediğimi düşündüğüm ev hanımlığı görevimi artık devretmek istiyorum, lütfen ama resmen yıprandım. Ev hanımlığı dediğime bakmayın yalnız, bu süre zarfında çok hanım olduğum söylenemez, hatta çirkef bile diyebilirim kendi adıma

İyi de canım benim nasıl olmiim çirkef; sabah 07:30 ‘ da mesai başlıyo ve gece 02:30’ da bitiyor. Ev işi, yemek ve en önemlisi canımın içi oğlum, hayır öyle ver eline pesküvit, otursun tv karşısına bi tip de değilim. ( 23 aylık ve henüz bisküvi, çikolata, kraker vb bilmiyor, anane ve teyzesiniz tattırdığı bi kaç Burçak vb dışında. ) ayrıca siz hiç TV izlemeyen, özellikle de çizgi film izlemeye çocuk gördünüz mü, heh benim oğlum da izlemiyor işte. Bi de yok efendim gün içinde bi montessori etkinliği yapalım, bi ingilizce kelime öğrenelimi faydalı bi faaliyet yapalım derdindeyim hep, azıcık PC başında işle uğraşırken onu eskaza TV ye takılmış falan görsem hemen vicdan yaparım.

Evde her gün rütin işler yapılır bizde, bir tane bile halı olmadığından mütevellit sanırım tozlar heeep havada uçuşur, ben de Balerina kızı gibi onların peşinde, titiz bi insanım evet, biraz fazla titiz olabilirim evet, tamam obsesyon derecesinde de olabilir ama makul derecede obsesyon ( Ay bak bunu çok tuttum. )

E yemek desen, yoğurdu, et suyunu kendim yaparım, yemekleri 2 günlük pişiririrm, plastik, tencere, bıçak, tahta gibi şeyleri bulaşık makinesine atmam, e akam bi bakmışım ennn sevmediğim şekilde mutfak tezgahının üstünde yıkanıp yığılmış bulaşıklar.

Veee en önemlisi hala emziriyorum, gece 02.00’ dan önce dernek,okul, iş vb anca işim bitip tamm yatağa yattığımda oğluşum uyanır, al sana oldu 02:30, e diş çıkartıoruz bazen olur sana 04:00 falan, neyse bazen onun odasındaki koltukta uyuya kaldığım için de belim isyanlarda...

Ya o temizliğe gelen canlarım da yoklar ortada, köpekli ev istemiyorlar genelde, valla hep diyorum Ezo bi şey yapmaz diye ama vallahi bu saaten sonra görsem salarım üstünüze hee , ya teyzecim köpek sana n’apsın?

Şu bi haftalık ev hanımlığı maceramda en çok edindiğim tecrübeler;

Hep derim ben, gri eşofmanı çok severim ama şimdi daha çok sevdim; biiiiir çünkü gri ve üstüne ne giyersen giy, uyuyor , yani sabahın o saatinde kıyafet arama derdi yok. Veee en önemli ev hanımı sözü benden ‘ Ben eşofmana eşofman demem, eğer cebi yoksa. ‘ ya o eşofmanların cebi benim elim ayağım oldu resmen, hatta eviniz iki katlıysa benim gibi, hırkanızın da cebi olmalı. Çünkü tam aşağı iniyosunuz, yukarda bi şey unutuluyor, vallahi in çık in çık, tükendim...

O saçlar tabi ki de tepeden toplanacak, sen elektrik süpürgesinin kırılan kordonuyla cebeleşirkeb, bi yandan da çekersin çekersin gelmez tam köşeye takılmıştır tekerleği, heh o saçların gözünün önüne önüne gelince varyaa, bi sinir geliyor insana, bana oldu da ordan biliyorum.

Hep demiştim çocuklar tam anne oturacakken uyanır diye ama benim oğlumun öğlen uykusunu bırakması tam da bu araya denk geldi, yani gün içinde dinlenebileceğiniz bi 10 dakika yok.

Ne demiştik etkinlik, montessori, falan di mi. Heh, artık 4. Günde , bulaşık makinesini boşaltırken verdim benimkinin eline çatal kaşık kovasını, yerleştirdi bi güzel, hem eşleştirme yaptık, hem de büyük küçük kavramlarını pekiştrdik. Salata yaparken oturttum onu da mutfak tezgahına, verdim eline naneleri, bi güzel ayıkladı bana yapraklarını, minik minik ellerini çalıştırdık, pek güzel oldu.

Şimdi hep kızardım ev hanımlarının şu evlilik programlarını falan izlemesine, ya sen nediyosun, kadın izlemiyo ki, yorgunuktan beyni yanmış, bence boş boş bakıyorlar, malum bir dakika içinde hem ağlamalı, hem gülmeli, hem kavgalı hem de göbek atmalı, bu fedakar ev hanımlarını dinamik tutmaya yarıyor, tam mod düşüyor ama Seda Sayan fırsat vermiyo ki :)

Yalnız çözemediğim bi konu var, ben bi haftada bi kilo verdim. Hem bu kadar yoğun iş yapıp hem de nasıl kilo alınıyor, çözemedim. Ama şunu çok rahat söyleyebilirim ki; ayda 20.000 TL verseler yine de olmaz, hakkı ödenmez yani. Bi de ben bi çocuk bakıyorum. Aynı anda 3 çocuk bakan, evi çekip çeviren, kocasını yeri gelip bi çocuk gibi idare eden, ay bi de bunla kalmayıp, kenara para atıp biriktirebilien o becerikli kadınlar...hayranım ve öyle de uzaktan hayran bi şekilde kalmak istiyorum.

Paylaşmak güzeldir