Patici Anne | Blog

Kabızlıktan çok fobi :(

Yapmaaam, kakam yok benim!

Selamlaaar .... Allah beterinden saklasın tabi ama kendimi çocuklarda kabızlık konusunda yazı yazmaya az ucundan yetkili görüyorum maalesef.

Şimdi efenim her şey geçen yıl yazlıkta Doruk’ un hasta olmasıya başladı ( 2017, 2 yaşındayken. ) Ateş, öksürük vb belirtilerle Çeşme’ de ki hastaneye gittik hemen ( Bu arada gebelik testimi yaptırdığım hastene, bende ayrı yeri var. ) , doktor, kulakta ciddi kızarıklık olduğunu söyledi ve biz ilk kez antibiyotik kullanmaya başladık .

Antibiyotik zehir değil sonuçta ama annem keşke bize yanında probiyotik kullanın da diyeydin, tamamen benim cahilliğim değil sonuçta. Yalnız antibiyotik kabız da yapabilirmiş yan etki olarak, ishal de. E çocuk hasta, normal olarak iştahı yok, bunu gören anane her Türk anane gibi her gün napar; köfte-patates. Benim de İzmir de ve ev dışında biraz işim vardı, yemek kısmıyla anane ve bizimle kalan abla ilgilendi hepbir kaç gün üst üste sürekli bu şekilde beslenince, minnakım kabız oldu. Veeeee en önemli detay; 4. Günün sonunda ilk kez tuvalete çıkaren canı çok yandı . Daha da önemli kısmıysa; çocuklar acıyı çok zor unutuyorlar, zaten geneldebüyük tuvalet yapma korkusu, sonra da fobisi bu şekilde başlarmış bu bıdıklarda.

Bizim kaka tutma olayımız bu şekilde başladı, üstüne bir de Doruk kum dökmeye başlayınca uzun süre ciddi sorun yaşadık. Hem çok acılı, ağrılı hem de psikolojik olarak da kötü bir dönem geçirdi. Kum dökmeyle birlikte de çişimizi tutmaya başladık çünkü. Tam 24 saat çişini tuttuğunu biliyorum, geceleri çıkğlıkla uyanıp ağlaya bağıra artık dayanamayıp sadece küvete yapardı çişini, asla tuvalete oturmak istemezdi. Neyse ki, yaklaşık 1 ay sonra kum dökmemiz bitti ama tam 1 yıl olucako zamandan bu zamana hala kakasını yapmak istemiyor, yani yavaş yavaş düzene giriyoruz.

Bu 1 yıl içinde bir çok kez çocuk cerrahiine gittik; sonuç gözle görülür makatta çatlaklar... Aslında işin enteresan tarafı Doruk kabız değil, kabızlığı o zaman başladı ve bitti. Bizde psikolojik bir korku olarak kaldı, e çatlaklar da canını yakıyor haliyle.

Doktorumuzun önerisi, bir şurup ben ismini vermeyeyim siz doktorunuza sorun, yine bunun için br krem ve bir de sıcak tuvalet banyosu Batiodin ile. Sürekli yaptık ama değişen hiçbir şey yok. O kadar stresli bir durum ki; 4 günde 1 bazen 5 günde 1 bekliyoruz, o günlere asla program yapmıyoruz, misafir çağırmıyoruz, dışarı çıkmıyoruz. Çünkü inanılmaz derecede agresif oluyor, ağlıyor biz peşinde belki 1 saat boyunca yalvaran tipler !

Heh işte tam bu noktada büyük hata yapıyormuşuz meğer... bir pedagogtan randevu aldım sonunda, çünkü ben de yıprandım artık ama ondan önce bir de Doruk’ un gittiği okulun sahibi tatlı arkadaşım aynı zamanda bir öğretmen ve okul pedagoğumuzla da görüştüm, söylediklerini harfiyen uyguladım. Veee pedagog randevusunu iptal ettim, çünkü sıkıntımız büyük ölçüde halloldu, nasıl teşekkür etsem az, bi Tramisu yaparım artık .

Belki aynı dertten muzdarip anneler varsa; öncelikle tuvalet konusu tamamen çocuğun kendi iradesinde olan bir konu. Bir oyuncak toplama, yemek yeme gibi değil. Onlara bir çok şeyi istemedikleri halde yaptırabilirsiniz ama tuvaletlerini sadece kendileri isterse yaoarlar ve bunun çok farkındalar. Bu sebeple ‘’ Hadi çişini yap, lütfen, kakanı yapalım, hadi bak parka gidicez, dondurma vericem vb istek belirten cümleler kesinlikle yok, hatta sanki böye bir şey hiç yokmuş gibi davranmanızı öneririm. Ben öyle yaptım, karşımda yarım saat kıvrandı kakasını yapmamak için oyun oynarken, eskiden olsa hadi annem yapalım gel falan derdim. Şimdi sadece ‘’ Benden istediğin bir şey varsa yardımcı olabilirim (Yine tuvalet vb kelmeleri kullanmadan. ) ‘’ tarzı konuştum. Ama tuvalet olayının gastrokolik refleks olduğunu da hatırlatmak isterim yani bu ne demek; yemeklerden hemen sonra yapıyorlar. Şurubunu düzenli verdim, pirinç, muz, süt vb gıdalardan uzak durup aksine kabak, armut, çorba, bol zeytinyağlı salatalar, kayısılarla beslendik ( Zaten 1 yıldır bu şekilde ama demek ki davranış çok önemli. ) Yemekten sonra kremini sürdüm ve 5 dakika sonra da ona bir şey anlatırken elinden tutup tuvalete götürdüm sanki çok olağan bir şeymiş gibi ama anlattığınız şey dikkatini çekmeli !

Çok şükür artık sorun yaşamıyor. Okulda pedagog ile yaptığım görüşmenin bu kadar çabuk sonuç getirmesi inanılmaz... Sizin tutumunuz çok önemli, doğru beslenme, düzenli şurup, krem, probiyotik vb kullanım derken hepsi bir bütün demek ki. Ha bu arada bu bıdıkların yaşadıkları acıyı unutmaları en az 1 yıl alırmış, e biz de 1 yıla yaklaştık... Hep söylediğim gibi; Allah beterinden saklasın hepsini,

Paylaşmak güzeldir