Patici Anne | Blog

Sütten Keserken

Bebemi sütten keserken...)

Ah şu yukardaki kahve varya, belki de en çok keyifle içtiklerimden. Valla gece saat 00:00 bile olsa ben bunu yapar içerdim, çünkü bu; 2 yaşına giren oğlunu sütten henüz kesmiş ve ilk kez emzirmeden bebe uyutmuş annenin keyif kahvesi canım benim. Peki nasıl oldu da memeye resmen bağımlı bir kuzucuk, böyle kolay diyebleceğim şekilde emmeyi bırakabildi?

Emzirmek harika evet ama gece minimum 7 maksimum 15 kez uyanıp, her defasında en az 20 dakika emzirmek bi fena veee ilk 6 ayı saymıyorum ki lohusalığı benim gibi kötü geçen biri bence zaten hiiç saymasın.

Neyse, 19. Ay kontrolümüzden sevgili doktorumuz artık memeyi kesmemiz gerektiğini söyledi, çünkü kadın yarım saatlik muayenede 2 kez meme isteyen ve gözü dönen çocuğu bizzat gördü ama bende nedense hep 2 yaşına kadar emsin, illa iki yaşını doldursun takıntısı oldu ( Sanırım manevi bi yakınlık. ) Gel gelelim ben kendimi hazır hissedemedim bi türlü, e bi de yavrunun dişleri çıkarken çok mantıklı gelmedi açıkcası, çünkü anne sütü onun için ağrı kesici, sakinleştirici, mutluluk verici, keyif verici ve daha bir sürü güzel şey demekti. Ayrıca bizim dişlerimiz de epey bi inatçı, 2 ay kaşınıp patlamayan dişimiz var bizim aloo, 16 dişi 24 ayda tamamlamışız yani. Ay hele bi 13. Dişimiz vardı ki; aynı adı gibi ‘’ 13. Diş ‘’

Nitekim 19. ayda kesemediğimiz meme olayına, 22. Ayında niyetlendim ki 24. Aya kadar anca başarırız diye düşündüm, aslında olaya çok farklı yaklaşacaktım ki;

Soğuk bir Aralık günüydü ( 14 Aralık 2016 ) , sabah 06:30 da çıktığım eve akşam üstü nihayet dönebilmiştim, tabi ki birbirimizi çok özledik ve ellerimi bile zor bela yıkayıp hemen emzirmeye koyuldum. [ Kapıdan girer girmez ‘’ Hoşgeldin’’ den önce ‘’ Anne meme emelim ‘’ i duyarım ( Biraz erken konuşmaya başladık maşallah. ) evet bana da iyi geliyor, hasret gideriyoruz falan ama ben bi türlü oğluma sarılamıyorum, oyun oynayamıyorum, yakın temas kuramıyorum, çünkü öyle bi durumda hemen meme geliyor aklına ve zaman mekan gözetmeksizin, hooop açık büfe, hiç farketmez ona . ] Yaklaşık 20 dk emzirdikten sonra, açlıktan bayılmamak için bi şeyler yemeye koyulacaktım ki, ayğa kalkmamla şlak dye otrutulmam bir oldu ‘ Anne memeee, anne bi daaa, yüütfeennn. ‘’ peki hadi bi 10 dk daha,öyle böyle derken eve gireli 45 dk falan olmuştu ve bi darlandım, aynı ayna bir de gereksiz bi ağlama ( Ah yavrum belki de çok canı yanıyodur diye şuracığa da vicdan azabımı bırakayım ) vee son zorla koltuğa oturtmaya gelmedim, bi cesaret buzdolabından salça aldım, sürdüm çok az ve iki de peçete kapadım. ( İpek Hanım’ ın Çifliği , hani yese falan organik yani, aman canım olmasa n’ olur Allasen, millet neler yiyiyooo, ben biraz karma bi anneyim... Bu arada bir şeyler sürmek ne kadar doğru bilmiyorum ama düşünseydim yapamazdım belki o andaki ani darlanma ve cesaretle yaptığım bi şey, siz yine de doktorunuza sorun. )

Gittim ona eğilerek ( Vücut dili öyle önemli ki, ahh. ), elerimi de birleştirdim ‘’ Dorukcum biliyo musun, meme hastalanmış, yaaa istersen gösterebilirim ama iki saat meme emmezsen yatarken iyileşebilirmiş. ‘’ ( ÖTELEDİM. )

Hemen bakmak istedi, gösterdim ve işte o surat ifadesi beni benden aldı; kafasını öne eğdi, dudaklarını büzdü, belli ki bi şey söylemek istedi, geri yutkundu resmen, arkasını dönüp uzaklaştı. (Oy senin o çaresiz, sıkılgan bakışlarına, darlanan yüregine kurban olurum ben yavruuum, valla çocuk çok onemsemedi de ben bi fena oldum ay dayanamıyorum, tutmayın beni emziricem , resmen ağladım ona çaktırmadan, kendimi o kadar kötü hissettim ki ama kararlı olmalıydım ve tuttum kendimi. )

Hava buz gibiydi ama giyinip yürüyüşe çıktık, maksat vakit geçsin . Sohmet muhabbet derken uyku vakti gelince uykuya dalması her zamankinden daha kısa sürdü daha ilk günden, çünkü ona göre uzun zamandır emmiyodu ve öyle hızlı emdi ki hemen yoruldu kuzucuk.

Tabi gece uyanmaları aynı şekilde devam etti, en son sabaha karşı 05:30 gibi falan emzirdim bi kaç gün ama gündüz hiç emzirmedim. Aaa megersem bir Istanbul Beyfendisi dooormusum ben, yarım saatte bir " Annee geçti mi, ben meme emebilir miyim peki simdi, iyileşti mi?" vb., her seferinde şansını denedi ama ümidi olmadığı çok belliydi. Yalnız nasıl bir etkenmiş inanılır gibi değil, bu güne kadar 5 dakikadan daha uzun süre oyun oynayamamıştık, hemen emmek isterdi. Ilk kez seninle bu kadar uzun oyun oynadık, onu gectim İrina’ yla iki saat oyun oynadı, ben şok, versene kiziim cocugumu bana emziricem aaa :):):)

Yaklaşık 35 gün sonra gece emmelerini de kesip sadece uyuturken emzirdim, bu arada 23 aylık da oldu zaten, ( Bu arada salçayı sadece iki gün sürdüm ama her sabah peçete koydum, görmek istediğinde tshirtümün üzerinden peçeteyi gösterdim, haa arada cinnaaaa geçirmedi mi, tabisi de geçirdi. Her seferinde ona olaylar anlattım, çünkü çizgi film ya da oyuncakla asla ilgisi olmayan bi çocuk, dikkatini sadece ve sadece konuşarak, şarkı söyleyerek ve ona soru sorarak çekebilirsiniz, özellikle ilgi alanlarından konuya girersem hoop alt değiştirmek, üst değiştirmek en kolayı. )

Gece uyandığında da aynı yolu denedik, her seferinde odamıza aldım, uçaklardan konuştuk, o günki sokak beslemelerinden konuştuk, bazen çok ağladı hatta bi iki gece sabaha kadar uyumadı, uyutmadı, diş çıkmasının verdiği asabiyete dayanarak beynimizi yaktı, çıt demedik, neticede sabah oldu mu evet, çok şükür... Zamanla gece uyanma sayısı azaldı ( 15 kez uyanmalardan, 4 kez uyanmalara düşmek benim için bi mucize. )

Sanırım meme yüzünden, harika gündüz uykusu olan çocuk 23 aylıkken gündüz uykularını bir anda kesti, asla uyumadı, ben de çok üstelemedim, gündüz uykusunun önemini her ne kadar bilsem de, zorlayan bi anne olmak hiç istemediğim bi şey... E haliyle gündüz uyumadığı için akşam uykuya dalması tam 3 dk sürmeye başladı, yani sadece 3 dk meme emmeye başladı.

Veee nihayet 9 Şubat Çarşamba günü, akşam kucağımda ona bi şeyler anlatırken hoop diye uyuyakaldı, böylelikle ilk kez emzirmeden uyutmuş oldum, şaka gibi 2 senedir ilk kez 24 saat meme emmeden durdu, hayali bile o kadar uzaktı ki ama büyüyor işte. Tabi ben yine bi fena olmadım diiil yani, her şey buraya kadar mıydı’ ya kadar gitti kafamda . Ertesi gün özellikle dışarı çıktık ve uyku saatine yakın altını değiştirip, üstünü giydirip, arabaya bindik. Normalde arabada asla uyumayan bebe, 10 dakikada uykuya daldı, güzeeeeelce yatağına yatırdım ve etti sana 48 saat. Nihayet bu gün de odasında yine emzirme koltuğunda kucağıma aldım, babası da yanımızda bize bi masal anlattı, 15 dk sonra kuzucuk mışıl mışıl uyumuştu, etti mi sana 72 saat, olay bitmiştir efem darısı başınıza hayırlısıyla, sevgiler...

Bu arada ağzına inek, keçi vb anne sütü dışında hiç bir sütü sürmeyen bebe, yavaş yavaş az da olsa süt içmeye başladı. Benimtercihim öncelikle İpek Hanm Çiftliği ama her zaman ulaşamıyorum tabi, onun dışında Migros ve Macro’larda satılan Yoncadan ve Ada markalı organik sütler, keçi sütleri.

( Mesela bu yazıyı yazmaya başladım ve belki bi saat geçti hiç ara vermeden yazdım, eskiden olsa mümkün değildi, en az iki kere çıkmıştım yanına uyandığın için, ah kuzum benim. Aaa bi boşluk var bende, du benbi bakiim şuna :):):) Bu olayın ennn sevdiğim yanı da; özellikle gece uyandığında onu doya doya öpüp, koklayıp, sarılmak, emdiği zamanlarda aynı seviyede olamıyorduk haliyle, o hep aşağıda kalıyordu, kuzum benim. Çok sukur Rabbime. ( Allah hic bi anneyi evladindan ayirmasin, amin. )

Paylaşmak güzeldir